Як навчити дитину вимовляти літеру «р»

Як відомо, літера «р» є однією з найскладніших й навчитись вимовляти її більшостя дітям вдається до досягнення п’яти- або шестирічного віку. Для декого цей процес може бути ще більш тривалим. Тож якщо ваш малюк вже пішов до школи, проте досі має проблеми з «р» - не слід панікувати. Пам’ятайте, що кожна людина по-своєму унікальна й розвивається по-своєму. В цій статті ми спробуємо розібратись чому малюкам складно впоратись з вимовленням слів, в яких є звук «р» та як дорослі можуть допомогти з подоланням цих труднощів.

Як навчити дитину вимовляти літеру «р»

Що потрібно, щоб говорити букву «р»

Правильне вимовлення «р» потребує:

  • розслабленої позиції язика, при якому його кінчик буде доторкатись до верхніх зубів;
  • направлення потоку повітря при видиханні у такий спосіб, щоб на кінчику язика відчувалась легка вібрація.

Робити це без проблем дозволяє розвинутий мовленнєвий апарат, а саме сильний корінь язика та вуздечка язика. В загальному фізіологічні особливості дитини відповідають цим критеріям вже у шестирічному віці, проте варто враховувати й індивідуальний фактор.

Що заважає правильному вимовленню цього звука

Коротка вуздечка язика – це одна з основних причин цього, адже не дозволяє вільно рухати язиком й підіймати його вгору до потрібної відстані. Цю проблему виявляють ще в пологовому будинку й якщо коротка вуздечка перешкоджає смоктанню молока з грудей матері, то її підрізають. В більш старшому віці для розтягнення вуздечки застосовують різноманітні логопедичні вправи.

Ще однією причиною того, що малюку не вдається говорити літеру «р» може бути порушення здатності правильно сприймати та відтворювати звуки загалом. Фонематичний слух нормалізується впродовж перших трьох років життя. Проте якщо у дитини мала проблеми зі здоров’ям (до прикладу, перехворіла на отит), то в подальшому вона може чути звуки по-іншому або не чути його взагалі й, як результат, пропускати його під час мовлення або заміняти зовсім іншим.

Дихання відіграє важливу роль в процесі вимовляння звуків, в тому числі букви «р». Для того, щоб мовлення було рівним і правильним, слід контролювати вдохи й видохи, а навчитись цьому вдається не у всіх дітлахів з першого разу.

Що заважає правильному вимовленню цього звука

Проблеми з «ричанням» також можуть бути спричинені глибоким прикусом, при якому верхні зуби більш, ніж на половину закривають нижню щелепу. В таких умовах неможливо досягнути правильного положення язика, що, у свою чергу, не дозволяє малюку правильно вимовляти бажаний звук.

Як навчити дитину говорити «р»

Точно визначити, що саме заважає вашому сину чи доньці вимовляти літеру «р» може тільки спеціаліст. Однак якщо дитині менше шести років або якщо до походу до логопеда ні ви, ні ваше чадо ще не готові, то можна спробувати налаштувати вимову самостійно в домашніх умовах. Для цього потрібно:

  1. Бути терплячим й розуміючим. Заняття повинні бути регулярними, а сам процес навчання може зайняти декілька тижнів або місяців. Тож щоб цей досвід не став для малюка болючим та не розвинув комплекси, що вплинуть на його подальше життя, батькам слід взяти за основу принцип толерантності по відношенню до своєї дитини.
  2. Облаштувати зручне місце. Логопедичні вправи рекомендується виконувати в сидячому положенні. Краще всього поставити стілець або крісло перед великим дзеркалом, у відображенні якого дитина могла б спостерігати за своєю мімікою та чітко бачити рухи свого вчителя. Інший варіант – сісти один напроти одного.
  3. Проводити навчання у ігровій формі. В таки спосіб дитина краще сприйматиме інформацію й засвоюватиме її без зайвого тиску з боку дорослих. Щоденні заняття займатимуть до 15 хвилин. То ж чому б їх не перетворити у веселі паузи, від яких дитина не захоче відмовлятись?

Як навчити дитину говорити «р»

Як навчити дитину говорити букву «р»

Спеціалісти рекомендують починати заняття з розвитку мовленнєвого апарату з розминки. Розігріти м’язи ротової порожнини, зміцнити язик та розтягнути вуздечку язика можна з допомогою спеціальних вправ з артикуляційної гімнастики.

Одна з вправ називається «Гойдалка». Для її виконання потрібно широко розкрити рот і рухати язиком вгору, досягаючи кінчика верхніх зубів та вниз, досягаючи нижніх зубів. Після цього слід затримати язик вгорі й тримати його у такому положенні впродовж 20 секунд.

Наступна вправа також передбачає, що вихідним положенням бути широко розкритий рот. Зайнявши цю позицію, потрібно повільно висунути кінчик язика й доторкнутись ним до верхньої губи, після чого заховати його за верхні зуби. Ця вправа називається «Зозуля» й потребує кількаразового повторення.

Добре зміцнити м’язи язика допоможе тренувальний спосіб під назвою «Маляр». Запропонуйте дитину уявити, що він художник, однак у ролі пензлика виступатиме його язик, а функцію полотна виконуватиме поверхня зубів. Виконувати дану вправу слід наступним чином: проводити язиком по всій верхні зубів з внутрішньої та зовнішньої сторін. Таким чином можна спробувати «пофарбувати» й щоки та піднебіння.

Наступний крок – це навчити дитину розміщувати язик у сприятливому для вимовлення літери «р» положенні. Для цього слід практикувати вправу «Конячка». Називається вона так тому, що звуки, які буде робити дитина під час її виконання, будуть схожими на звук, який робить кінь своїми копитами під час ходьби. Поясніть дитині як цокати язиком, а, точніше, як притуляти язик до піднебіння так, щоб утворювався бажаний звук. Така вправа буде не лише корисною, а й веселою – це перевірено!

Як навчити дитину говорити букву «р»

Як допомогти дитині навчитись вимовляти «р»

Для правильної постановки звука «р», слід навчити дитину вимовляти інші букви, такі, як «ж» та «с». Впоравшись з ними, малюку буде набагато простіше освоїти «ричання».

Коли легко даватиметься й літера «р» обов’язково слід закріпити результат. Для цього підберіть декілька віршів, де проблемна літера буде вживатись дуже часто або ж співайте пісень, в яких потрібно буде імітувати звуки тварин, що містять «р». Після перших успішних спроб не слід нехтувати навчальними вправами. Потрібно практикуватись у вимові складних звуків навіть тоді, коли малюк, здавалося б, вже впевнено «ричить».

Існує безліч кумедних скоромовок, повторення яких завжди позитивно сприймається дітлахами будь-якого віку. Влаштуйте невелике змагання у колі родини й проговорюйте ці віршики по черзі з малюком. А той, у кого вдасться впоратись зі скоромовкою найкраще й найшвидше матиме честь отримати смачний презент.

Як допомогти дитині навчитись вимовляти «р»

Як навчити дитину говорити «р» за допомогою ложки

Цей спосіб коректування вимови варто проводити під контролем спеціалістів. Логопед зможе підібрати низку ефективних вправ, що будуть підходити під індивідуальні показники вашого чада.

Тривалість лікувального процесу може бути різним: декому вистачає всього кількох занять, а декому доводиться відвідувати кабінет логопеда впродовж кількох місяців. Співпрацю з логопедом рекомендується починати до того, як дитина почне ходити до школи. Це аргументується як психологічними, так і фізіологічними загальними особливостями дитини.

I Love Mommy – рай для дітей

Малюк повинен мати все необхідне для того, щоб його дитинство було щасливим та здоровим. Наш магазин готовий запропонувати безліч товарів як для веселого дозвілля, так і для цікавого навчання. В каталогах на сайті ми представляємо не лише іграшки, а й дитячий посуд, одяг на будь-який випадок життя та аксесуари, що доповнять затишок домівки й зроблять інтер’єр більш функціональним для всіх мешканців.

Серед усіх переваг співпраці з I Love Mommy клієнти особливо вартими уваги вважають зручний інтерфейс сайту, швидку доставку замовлення, а також доступні ціни та широкий вибір. Варто зазначити, що за потреби покупці можуть отримати кваліфіковану консультацію в будь-який зручний для себе спосіб. Наша електронна скринька та гаряча лінія відкриті для того, щоб надати всю можливу інформацію, що допоможе при виборі подарунка для дитини.

Рекомендовані товари